Satacam.net – Kisisel Blog

Bir aydan fazla bir süredir İtalyanlar, Çin Hükümeti’nin salgını nasıl ele aldığına dair haberlerdeki hikayeleri gördükten sonra Çin’deki ‘Corona Virüsü’nü duymuşlardı. Bu haber, İtalyan yarımadasına asla vuramayacak kadar uzak bir ülkeden gelen bir şey gibi görünüyordu, çünkü bu sadece ‘başkalarının’ başına gelen türden bir durumdu, oldukça normal bir tepki, tıpkı diğer birçok nüfusun yanıtladığı gibi. Bu nedenle, insanlar herhangi bir acil durum planını uygulamaya koymakta yavaş kaldılar. Ocak ayının başlarında bir noktada, bir İtalyan yöneticinin bir acil durum planı hazırladığı öne sürülmüştü, ancak bu yöneticiye insanları normal gripten korumak için kurallar koymanın gerektiği konusunda ilk kez tavsiye edilmemişti. Ancak, Çin’in ötesine yayılma olasılığı ‘düşük’ kabul edilen Corona Virüsü korkusu içinde yaşamaktansa, olumlu düşünmek gerekiyordu.

Sadece İtalyanlar değil, tüm geçmişlerden insanlar, hayata olumlu bir bakış açısından bakma eğilimindedir; ancak, en iyiyi planlamak bazen kepçeyi bir başkasının yanına atmakla eşdeğerdir. Siyasetçiler şimdi bu sıkıntılı dönemde zorluklarla karşılaşan küçük işletmelere yardım etmek için bir çözüm bulmaya çalışıyorlar ve evde anne ya da babasını tutması gereken çocuklu ailelerin okullarına yeni giren çocukları izlemelerine yardımcı olmak için para tahsis ediliyor. kapalı. Görünüşte, bunlar ülkenin karşı karşıya olduğu sorunlara en iyi çözümler gibi görünüyor, ancak uzun vadeli etkiler ulusu ödenmemiş borçlara gömebilir ve gelecek nesiller için zorluklara neden olabilir.

Sadece sarılmalar, öpücükler ve tokalaşmalar yasaklanmadı. Taraftarlara açık futbol maçları da İtalya Başbakanı Giuseppe Conte tarafından otuz gün süreyle yasaklandı. Bu, İtalyanların çoğunu üzdü, ancak çoğu futbolcuların bile birbirlerinden uzak durma hakkına sahip olması gerektiğini savunuyor. Dahası, tüm spor müsabakaları 3 Nisan’a kadar kapalı kapılar ardında yapılmalıdır ki bu, yanaklardan öpüşmelerle bilinen ülkede inanılmaz bir şey.

COVID-19, 2020 Şubat ve Mart aylarında din uygulamasına, özellikle de Katolik dinine önemli ölçüde müdahale etti. Dün, yazar Borgomanero’daki Santo Stefano Kilisesi’ni ziyaret etti, burada bakıcılar sadece yerleri temizlediler ve kiliseyi dezenfekte ettiler. Yazarın fresklere ve güzel vitray pencerelere sessizce odaklanmasına izin veren canlı bir ruh, ne rahip ne de turist bulunamazdı. Bu ay İtalya’da seyahat eden biri, cemaatsiz çok sayıda kiliseyle karşılaşacaktır çünkü insanlar, ne kadar büyük ve uzlaşmacı olurlarsa olsunlar, kapalı alanlarda birbirleriyle buluşmaktan doğal olarak korkarlar. Rahiplerin, virüsü yaymaktan korktukları için Katolik Kiliselerinden kutsal suyu almaları önerildi. Vatandaşlar ve turistler kutsal mabetleri ziyaret edebilse de, kilise hizmetlerinin televizyon ve internet üzerinden yürütülmesi gerekiyor. Dahası, kiliseler kapatıldı çünkü son yıllarda insanlar kiliseler ve türbeler korunmadığında onlardan dini eserler çalmaya başladılar.

Yazar, İtalya’daki kiliselerde neler olduğunu araştırıyor; ancak, şu anda ana odak noktası gibi görünen futbol oyunları ve ekonominin hayatta kalması hakkında çok daha fazla bilgi mevcut. Örneğin, haberlerde ‘Made in Italy’nin itibarını kurtarmakla ilgili pek çok bilgi bulunur, bu nedenle düşük seviyeli çalışanlar, diğer ülkelerin sıkıntılı zamanlarda ürünlerini talep etmeye devam edeceklerini umdukları için eskisinden daha fazla çalışmaya zorlanırlar. On beş yıldır tıbbi yüz maskeleri üretmeyi bırakmak zorunda kalan bir şirket (Çin rekabeti nedeniyle), vatandaşları COVID-19’dan korumak için yeterli maskeye sahip olmayan İtalyan nüfusunun ihtiyaçlarını karşılamaya yardımcı olmak için aniden kapılarını yeniden açmak zorunda kaldı.

Venedik Karnavalı kutlamaları ile tanınan bir ülkede yeterince maskeye sahip olmamak ironikti. Ne yazık ki, Venedik Karnavalı geçit törenlerinin bulaşma korkusuyla bu yıl iptal edilmesi, ülkenin birçok turist doları kaybetmesine ve İtalyan turizminde mevcut krizin başlamasına neden oldu. Göre Assoturismo, Roma’daki otel rezervasyonlarının yüzde doksanı iptal edildi ve ABD, vatandaşlarına Mart ayında İtalya’ya seyahat etmekten kaçınmaları gerektiğini belirten 3. seviye bir uyarı yayınladı. İtalya’yı ziyaret eden yolcuların Amerika Birleşik Devletleri’ne döndükten sonra 14 gün evde kalmaları gerekmektedir. Beş Yıldızlı Parti’nin tanınmış bir lideri, bu tür seyahat kısıtlamalarının İtalyanlara ve ‘Made in Italy’ye karşı ayrımcılığa yol açabileceğinden endişeliydi. La Lega’nın pek çok üyesi, 50 milyar avroluk bir kurtarma paketine inanıyor.

Genelde siyasetten nefret ettikleri için haberleri izlemekten nefret eden vatandaşlar, bundan sonra ne olacağını, yiyecek ve maske stok edip etmemeleri, işe gidip gitmeyeceklerini ve kimin yapacağını görmek için artık TV’ye yapıştırılıyor. krizi aşmalarına yardımcı olun.

Olumlu bir kayda göre, Corona Virüsü için tedavi edilmek için çok fazla para ödemekten endişe duyması gereken çoğu Amerikalının aksine, İtalyanlar ilk testler ve diğer tedaviler için bir yük kişisel borç almayacaklarını biliyorlar. Sistema Sanitario Nazionale tüm İtalyan vatandaşlarının yanı sıra ülkede bulunmak için uygun vizeye sahip olanları iyileştirmeyi amaçlamaktadır. Bu iyi niyetlere rağmen, sağlık sisteminin kriz sırasında bakılamayacak kadar çok hasta ile aşırı yüklenme ihtimali vardır. Örneğin, Mart ayının 3’ünde 12: 30’da yazılan bir mesajda Piemonte Bölgesi, difüzyonun sağlanması için ameliyathaneleri kullanan basit cerrahi prosedürlerin (acil prosedür değilse) askıya alınması gerektiğini duyurdu. virüs içerir.

4 Mart’ta Hükümet, virüsün yayılmasını durdurmak veya en azından yavaşlatmak amacıyla mümkün olduğunda çevrimiçi ders vermelerine izin verilmesine rağmen, tüm okulların ve üniversitelerin 15 Mart’a kadar bir ay süreyle kapatılmasına karar verdi. yayıldı. Şimdiye kadar İtalyanların çoğu çevrimiçi eğitimden şüpheleniyordu; bu nedenle, çoğu öğretmen çevrimiçi platforma nasıl dönüştürüleceği konusunda eğitim almamıştır; ne de çoğu öğrenci bu yeni öğrenme eğrisi için hazırlanmadı. Neyse ki, bu deneyim İtalyan zihniyetini değiştirecek, böylece herkes interneti öğrenmek, evden çalışma ve esnek zaman için kullanmayı öğrenecek.

Konsey Başbakanı Kararı (DPCM) vatandaşlara 65 yaşın üzerindeyken evden çıkmayı sınırlamalarını, tokalaşmamalarını, öpüşmekten ve sarılmamalarını ve aile fertlerini bakımevinde ziyaret etmekten kaçınmalarını tavsiye ediyor. yardımlı yaşamda. Vatandaşlara doğrudan acil servislere gitmemeleri, ancak Corona Virüsü ile pozitif olmadıklarından emin olmak için 112’yi aramaları tavsiye edildi.

Spor salonlarını ve yüzme havuzlarını kapatan Lombardiya Bölgesi, vatandaşlarına da yerel sağlık kulüplerine gitmeme talimatı vermişti. Lombardiya’da yaşayan pek çok vatandaş, emirleri farklı yorumlayarak yakındaki Piemonte Bölgesi’ndeki spor kulüplerini kullanmaya karar verdi. Bu nedenle Piemonte’deki şehirlerden biri olan Novara Belediye Başkanı şehrin tüm sağlık kulüplerinin kapatılmasını emretmek zorunda kaldı. Benzer şekilde, bazı insanlar başka yerlerdeki ailelerine ulaşmak için Lombardiya’daki Kırmızı Bölgelerden kaçmaya çalıştı. Bunun bir örneği, güneydeki Irpinia kasabasından Codogno’dan ayrılmamaları emredilen, ancak ellerinden geldiğince hızlı bir şekilde aileleriyle birlikte karantinaya alınmak zorunda kaldıkları Napoli yakınlarındaki Irpinia’ya dönen iki devlet okulu öğretmenidir. tüm kat mülkiyeti karantinaya alınmalıdır.

COVID-19 krizi sırasında müzelerin açık tutulması gerekip gerekmediği, sanat meraklıları arasında tartışma konusu olmaya devam ediyor. Müzeler çok para alırken aynı zamanda dünyanın dört bir yanından çok ihtiyaç duyulan turistleri çekiyor. Dahası, yabancı turistler çok ihtiyaç duyulan turizm vergilerini ödemek zorundadır. tassa di soggiorno, turizmin azalması durumunda Roma, Floransa ve Venedik şehirleri (ve diğer birçok şehir) tarafından kaçırılacak olan bu, bazen vatandaş olmayanlar için bazen daha yüksek olan müzelere biletlerden bahsetmeye bile gerek yok. İtalyanlar kendi ülkelerinin her yerindeki müzeleri ziyaret etmeyi severler, bu yüzden müzeleri bir ay kapalı bulurlarsa hayal kırıklığına uğrayacaklarını bilirler.

Filmler, konser salonları ve tiyatrolar bir kez daha açıldı, ancak İtalyan TV haberleri insanlara kendileriyle diğerleri arasında boşluk bırakmaları talimatını verdi. Bir öneri, her iki koltuk arasında boş bir koltuk bırakmaktır ve bu, biletleri satarken mekan sahipleri tarafından organize edilmelidir. TV raporlarına göre, eğlence meraklıları bir kez daha dışarı çıkmakta yavaş kaldı. Pek çok İtalyan sinemaya gitmekten hiç korkmazken, boş tiyatrolar ve konser salonlarının da gösterdiği gibi satışlarda muazzam bir düşüş yaşandı. Geçen hafta sonu (1-2 Mart 2020), Associazione Generale Italiana Spettacolo (AGIS), çeşitli eğlence türleri için bilet satışlarında yüzde kırk dört düşüş oldu.

İtalyanlar taze yiyecek yemeyi sevdikleri için, kriz için yiyecek depolamaya daha az eğilimliler. Amerikalılar genellikle konserve sebzeleri, donmuş yiyecekleri ve cam kavanozlarda yiyecek stoklarken, İtalyanlar her zaman taze almayı tercih ediyor – harika bir alışkanlık, ancak acil durumlarda daha uzun bir son kullanma tarihi olan bir şeye sahip olmak faydalı olabilir. İtalyan bir müşteriye göre, “Çok fazla yumurta ve jambon alıyor olmaları tuhaftı.” İtalyan tüketiciler, son ikisinin kuşkusuz uzun raf ömrüne sahip olduğu taze sebze, meyve, domates, ekmek, makarna ve pirinç satın almaya odaklanıyor.

İtalyanlar COVID-19 krizine çeşitli şekillerde yaklaşıyor: Proaktif İtalyanlar, başkalarının bu krizle organize ve onurlu bir şekilde yüzleşmesine yardımcı oluyor. Krizi gerçekçi bir şekilde sunan şehir plancılarıdır. Sergio Mattarella, bir ulus olarak nasıl birleşeceğine dair önerilerde bulunurken sakinliğini koruyor. Karşı aktif İtalyanlar, sıkışmış durumda kalan ve krizin ihtiyaçlarını karşılamak için iş yapma yöntemlerini değiştirmeye çalışmayanlardır. Gerçekçi değiller ve çalışanlarını korumak için bir şeyler feda etmeye isteksizler ve birçoğu turizm, sağlık hizmetleri ve istihdam krizini çözmek için büyük miktarlarda borç almak istiyorlar. Aynı zamanda, bazı dindar İtalyanlar (hepsi değil) hastalanmamak için çaba göstermeden her şeyi Tanrı’nın eline vermek istiyor. Diğerleri kadercidir, yalnızca olumsuz bir sonuç görürler, gerçekten evden çıkmak zorunda kalmaktan korkarlar, etraflarındaki her şeyi temizlemeye takıntılıdırlar. İnkar edenler, tehlikeli Corona Virüsünün varlığına bile inanmıyorlar; birçoğu bunun “sadece grip” olduğunu düşünüyor ve hiçbir önlem almıyorlar. Dahası, diğerleri akışa uymaları gerektiğini düşündükleri için tamamen rahatlar. Bu reaksiyonlar diğer kültürlerde bile yaygındır.

Aperitif zamanında yerel kafelerde ve barlarda insanlar hala görülebilir. Arkadaşlarla öğlen 12:00 civarında bir şeyler atıştırmak ve bir şeyler içmek Aperi-Cena Akşamları, COVID-19 krizinin bu zamanlarında hala uygulanmakta olan keyifli bir İtalyan geleneğidir. 8 Mart’ta Kadınlar Günü partisi olacak. Geçtiğimiz yıllara göre çok daha küçük olmasına rağmen, iyi bir katılım olmalı. Belki de her zaman dört gözle bekleyen 65 yaş üstü pek çok kişi, Corona Virüsü fethedilene kadar bu yıl evde kalmak zorunda kalacak. İnsanlar hala iyi bir mizah anlayışına, hoş gülümsemelere ve akşamları komik İtalyan TV şovlarını izleme istekliliğine sahipler. Ben Soliti Ignoti Amadeo Sebastiani ile. İtalya eğlenceli bir yer olmaya devam ediyor. Ünlü bir İtalyan heykeltıraş, yazar ve Alpinist olan Mauro Corona, birisinin soyadını yazmasına rağmen inanılmaz mizah anlayışını hala koruyor, bu da ona “adından nefret etmeye başladığını” hissettiriyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *