Satacam.net – Kisisel Blog

Dünya coğrafyasının temellerini bile bilen bir kişi, Asya’nın diğer kıtalar üzerindeki ihtişamının ve hakimiyetinin farkında olmalıdır. Asya’nın üstünlüğünün ardındaki neden, yalnızca dünyadaki tüm kıtalar arasında en büyüğü olması değil, aynı zamanda farklı kültürlere, geleneklere, geleneklere, etnik kökenlere ve yaşam biçimlerine de ev sahipliği yapmasıdır. Bu yüzden bir dünya paçası için bu inanılmaz kıtayı ziyaret etmek ve tüm kültürlerini hissetmek bir zorunluluktur. Ancak, aşırı büyüklüğünden dolayı tüm kıtayı ziyaret etmek mümkün olmadığından, turistler Asya’da ziyaret edilecek ilk on yeri göz önünde bulundurmalıdır.

Sorun şu ki, aralarından seçim yapabileceğiniz pek çok site olduğu için, turistler için Asya’da ziyaret edilecek ilk on yeri kısa listeye almak her zaman zor. Asya seyahat planını oluştururken göz önünde bulundurmanız gereken yerlerin bir listesi:

1. Görkemli Everest Dağı’nın bulunduğu Nepal – Dünyanın en büyük dağlık zirvesine ev sahipliği yapan Everest Dağı’nı görmek çoğumuz için bir rüya. Dağcı olmasanız bile Katmandu’ya gidip ufukta yükselen bu görkemli zirveyi uzaktan görebilirsiniz.

Everest Dağı
Everest Dağı

2. Tac Mahal’in ihtişamı ve ihtişamıyla durduğu Hindistan – Hindistan başlı başına küçük bir kıta olmasına rağmen, Hindistan’ın Agra kentindeki harika Tac Mahal’i görmeden Asya’ya yapılacak bir gezi eksik kalacaktır. Sadece bir mimari şaheser değil, aynı zamanda Babür imparatorlarının yönetimi altında Hindistan’ın zengin tarihine ve Asya’da ziyaret edilebilecek ilk on yer arasında bir pencere.

3. Çin Seddi’nin sizi çağırdığı Çin – Dünyanın en büyük ikinci ülkesi ve yıllar içinde hızlı ilerleme kaydeden Çin, popüler bir turizm merkezi haline geldi. Çin Seddi’nin turistleri ülke tarihine kucak açması ile Tiananmen Meydanı ve Yasak Şehir gibi yerler tamamen görülmeye değer.

 

4. Doğa ve modernizmin birleştiği Malezya – Sadece doğa severler için en güzel kumsallar, tepeler ve diğer sitelerle kutsanmakla kalmaz, aynı zamanda günümüz Asya’sının gerçek yüzüdür.

 Doğa ve modernizmin birleştiği Malezya
Doğa ve modernizmin birleştiği Malezya

5. Tarih ve doğanın gerçek yüzünü gösterdiği Pakistan – Seyahat edilecek en güvenli ülkelerden biri olarak görülmese de, Pakistan’ın zengin tarihi, kalıntıların bir dizi şehirde bulunmasıyla yüzyıllara dayanmaktadır. Lahor, Taxilla, Moen Jo Daro ve Harappa, tarihine bir pencere açarken, Kuzey bölgeleri doğa severler için bir ziyafet. Dünyanın en büyük ikinci zirvesi olan K-2, Pakistan’da da mevcut.

Tarih ve doğanın gerçek yüzünü gösterdiği Pakistan
Tarih ve doğanın gerçek yüzünü gösterdiği Pakistan

6. Asırlık tarihin hayat bulduğu Türkiye – Asya ve Avrupa sınırında yer alan Türkiye, güzel mimarisi ve çok sayıda eserle dolu müzeleriyle İslam tarihine ışık tutuyor.

Asırlık tarihin hayat bulduğu Türkiye
Asırlık tarihin hayat bulduğu Türkiye

7. Maneviyatın doğal güzellikle birleştiği Tayland – Budist mitolojisi ve inançları hakkında bilgi edinmek için ülkede bulunan en güzel ve şaşırtıcı tapınaklardan bazılarıyla Tayland en iyi yerdir. Ülke aynı zamanda görkemli plajları ve fil çiftlikleri ile doğal güzellikler açısından da zengindir ve haklı olarak Asya’da ziyaret edilebilecek ilk on yer arasında sayılır.

Maneviyatın doğal güzellikle birleştiği Tayland
Maneviyatın doğal güzellikle birleştiği Tayland

8. Çölün hayat verdiği Dubai – Modern zamanların sayısız mimari harikasına ev sahipliği yapan Dubai, en popüler turistik yerlerden biri haline geldi. Güneşli, sıcak bir plaj ve tropikal hava ile kutsanmış turistler, BAE’nin altına düşen bu ülkeyi ziyaret etmeyi seviyor.

Çölün hayat verdiği Dubai
Çölün hayat verdiği Dubai

9. Gelişmiş dünyanın belirginleştiği Singapur – İlerici ve modern bir Asya’nın çehresini sunan Singapur, yüksek standartlı yaşamın tüm unsurlarını bir arada bulabileceğiniz bir ülkedir.

Gelişmiş dünyanın belirginleştiği Singapur
Gelişmiş dünyanın belirginleştiği Singapur

10. Disneyland’ın Asya ile buluştuğu Hong Kong – Hong Kong, Asya’nın kendi Disneyland’ına ev sahipliği yapar ve dünyanın her yerinden gelen insanlar için inanılmaz bir turistik cazibe merkezidir.

Disneyland'ın Asya ile buluştuğu Hong Kong
Disneyland’ın Asya ile buluştuğu Hong Kong

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *